Жан Огист Доминик Енгр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жан Огист Доминик Енгр
Jean Auguste Dominique Ingres
Ingres, Self-portrait.jpg
Енгр, автопортрет 1803
НационалностФранцузинот
ОбразованиеЖак-Луј Давид
Познат(а) посликарство и вајарство
Правецакадемизам
НаградиРимска награда,
Pour Le Merité

Жан Огист Доминик Енгр (француски: Jean-Auguste-Dominique Ingres; 29 август 1780 - 14 јануари 1867) бил француски сликар, претставник на академската уметност. Откако го линкот за неговиот повеќето сметаат неговите историски слики, сега се ценети над сите негови портрети.

Во раните години[уреди | уреди извор]

Роден е во јужниот дел на Франција, во семејството на сликари, вајари и писатели.Неговиот татко секогаш високо ценети Енгр и ќе заборави да нагласи дека неговиот татко доведе до повеќето највисок Мец во уметноста.По проучувањето на Факултетот за религија во родниот град на младите Енгр почна да присуствуваат на уметничко училиште во Тулуз.Таму тој студира во годините 1791-1797.Неговиот учител беше дело на локален сликар, мала важност, но младите Енгр има обезбедено добар материјал да учат, меѓу другото, го запозна со делата на италијанската ренесанса сликар Рафаел и неговиот следен професор Жак-Луј Давид.

Славните[уреди | уреди извор]

Во август 1797 година Енгр монтирани на дилижанс и отиде во Париз, каде што првично изучува во училиште во Лувр и во 1799 тој префрлен во École des Beaux-Arts (школа за уметности и занаети).Првично, Енгр насликани од современите стандарди на антиката, но наскоро сфатив дека не е доволно само да го копирате во античкиот свет, но исто така да бидат третирани на жив интерес за природата. Во 1806 година го освои Рим награда и би можеле да живеат толку долго во Италија, каде што копираат не само за Рафаел, но исто така Фиренца примитивците и, се разбира проучување диви животни.Со враќањето на Франција во 1824 и беше таму примен со ентузијазам.Во салонот на 1825 неговиот францускиот крал Шарл X даде златен медал.Сепак, тие се вратија во Рим во 1835 година и за шест години тој работел како директор.Во Рим во тоа време помогна да се реконструира вилата Медичи во режија своето работење.Со враќањето во Париз во 1841 и живееле таму се уште дваесет и шест. Тој доби највисоката награда тука, и признавање.Тој почина 14 Јануари, 1867 на пневмонија.Неговото дело основана сликари како Реноар, Дега, Матис и Пикасо.

Работа[уреди | уреди извор]

Енгр првично формирана главно од страна на неговиот учител, Жак-Луј Давид. Од овој период имаат преживеа неколку слики во ова време Енгр има насликано слика со претежно машки актови студиите кои биле или уништени или се водат за исчезнати.Првиот зачуван работи Ахил добивањето амбасадори од Агамемнон нас Енгр е само како сува фалсификатор Давид.Но, подоцна во текот на Енгр не само свети уметнички искреност и сентименталност и неговите портрети се меѓу исклучителни примери на 19 век францускиот портрет. Меѓу неговите најпознати дела се:

  • Рафаел е свадба
  • Мадона со дете
  • Едип и Сфингата
  • г-ѓа Ривиер

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]