Жан Залески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од изложбата во 2019 година во Spazju Kreattiv во Валета, Малта на жени уметници од Малта или поврзаности со Малта. Оваа слика е приказ на монитор (музејски плакат) кој ги опишува уметникот и уметничкото дело -- „Ненасловена (од Малта: Спомени и истражувања 1989-2001)“ 2002 година, мешана техника на дрво.[1]

Жан Залески (роденa Жан Бусутил, исто така познат како Жан Бусутил Залески ; Биркиркара, Малта (11 април 1920 година - 2 мај 2010 година) била уметник од Малта која го поминала најголемиот дел од својот возрасен живот во Соединетите држави . Нејзините дела се појавиле на неколку изложби во САД и Малта.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Жан Бусутил е родена во Биркиркара,[3] на 11 април 1920 година) најмладата од 11-те деца. На 8-годишна возраст заедно со семејството емигрирала во САД.[4]

Образование и награди[уреди | уреди извор]

Залески студирала како уметник во Соединетите Американски Држави на Мур колеџот за уметност и дизајн во Филаделфија, а во Њујорк на Институтот Прат, Факултетот за дизајн Парсонс и Лигата на студенти по уметност . Во 1986 година ја добила наградата Сузан Б Ентони во областа на сликарството од Националната организација за жени [5] и била поканета од претседателот Џими Картер во Белата куќа [2] како дел од делегација од пет жени уметници во 1975 година [6] 

Работи[уреди | уреди извор]

Сликата на Залески е претставена на изложби за време на нејзиниот живот и по нејзината смрт. Жан Залески работела во студиото Чејни. Студиото Чејни му било дадено на Мекдауел од г-ѓа Бенџамин П. Чејни и г-ѓа Карл Кауфман. Како и Барнард Студио, Чејни е низок бунгалов со широка маса.Сместени на стрмна западна падина, неговите тремови се потпрени на дрвени столбови и полиња со решетки. Иако сè уште го задржува својот привлечен карактер, оригиналниот дизајн на зградата со ќерамиди…

Освен уметнички изложби, нејзините дела се појавиле и во книги. Овие публикации спаѓаат во две категории: илустрации и книги за уметници, честопати комбинирајќи ги и двете. Тие вклучуваатCow/lines. Copper Beach Press. 1982. ISBN 9780914278375. Прес за бакарна плажа. 1982 година. ISBN 9780914278375 . со песни од Едвин Хониг, која се состоела од лента формирана од 2 споени листови, превиткана во стилот на хармоника за да формира 22 страници на секоја страна. Оваа уметничка книга е дизајнирана на таков начин што можело да се гледа или како обичен распоред на две страници или како ширена целина.[7]

Winged spirits: 24 contemporary American poets. Bayeux Arts. 1995. ISBN 9781896209203., edited by F. D. Reeve is illustrated with collage paintings by Zaleski.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wiki Loves Art 2019“. Fondazzjoni Kreattività (англиски). Посетено на 2020-02-08.
  2. 2,0 2,1 „Exhibition by Maltese-American artist“. Times of Malta. 19 April 2002. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Sleeman, Elizabeth (2001). The International Who's Who of Women 2002 (англиски). Psychology Press. стр. 644. ISBN 978-1-85743-122-3.
  4. Fiorentino, E. (9 June 2002). „Malta musings and mnemonics“. The Sunday Times of Malta.
  5. „Susan B. Anthony Awards Alumni - NOW-NYC |NOW-NYC |“. 2018-10-17. Архивирано од изворникот на 2018-10-17. Посетено на 2019-02-23.
  6. Zaleski, Jean (2002). Memories and Explorations. Malta: St James Cavalier Centre for Creativity. стр. 47. ISBN 99932-34-03-6.
  7. Zaleski, Jean. (1982). Cow/lines. Honig, Edwin. Providence, R.I.: Copper Beach Press. ISBN 0-914278-37-1. OCLC 27113306.

https://www.macdowell.org/artists/jean-zaleski