Жан Андре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет од Жан Андре, Версајскиот дворец

Жан Андре (или брат Андре; 1662–1753) бил француски уметник.Заминал во Рим, каде што добивал лекции од Карло Марати и ги проучувал делата на Микеланџело и Рафаел.

Андре е роден во Париз, а станал Доминиканец во 1679 година. Заминал во Рим, каде што добил лекции од Карло Марати и ги проучувал делата на Микеланџело и Рафаел . Сликал портрети и историски теми и има карактер на многу коректен во дизајните и добар колорист. Неговите дела го вклучуваат празникот на фарисеите, во Доминиканската црква во Лион ; автопортрет, во Лувр ; Свадбата на Кана и Чудото на лебовите, во Бордо ; и „ Поклонение на кралевите “ и многу други што ги насликал во разни цркви во Париз. Андре им дал настава за уметност на Таравал, Шасл и Думон .[1]

Починал во Париз во 1753 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Bryan 1886–9

Извори[уреди | уреди извор]

  • Public Domain Оваа статија вклучува текст од публикација која е сега во јавен доменБрајан, Мајкл (1886). „Andre, Jean“. Во Грејвс, Роберт Едмунд (уред.). Брајанов речник на сликари и гравери (A–K). I (3rd. изд.). London: George Bell & Sons.
  • https://prabook.com/web/jean.andre/2200416