Прејди на содржината

Жабјак (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азмак(Струмица)
Местоположба
Физички особености
УстиеСтрумичко Поле
Особености на сливот

Жабјак — е река во Југоисточна Македонија чиј тек е низ Струмичкото поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа во западниот дел на Струмичкото поле северно од селото Долна Белица и се разводнува низ стумичкото поле.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]