Жабјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азмак(Струмица)
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворДолна Белица
УстиеСтрумичко Поле

Жабјак — е река во Југоисточна Македонија чиј тек е низ Струмичкото поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа во западниот дел на Струмичкото поле северно од селото Долна Белица и се разводнува низ стумичкото поле.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]