Жабина Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жабина Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворГолешница
УстиеТополка

Жабина Рекарека во средишниот дел на Македонија и десна притока на реката Тополка.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Голешница. Се влева во реката Тополка во близина на селото Долно Јаболчиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 30. ISBN 978-9989-2117-6-8.