ЖРК СЧМ Рамнику Валчеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
СЧМ Рамнику Валчеа
Logo SCM Ramnicu Valcea.jpg
Целосен називСосиетате Клуб Муничипал Рамнику Валчеа
Основан2013
ИгралиштеСпортска сала Трајан, Рамнику Валчеа
Приемност3.126
ПрестедателРоманија Петре Бербечару
Главен тренерРоманија Флорентин Пера
ЛигаЛига Национала
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm linesonwhite.png
Бои на екипата
Kit body whitesholders.png
Бои на екипата
Kit right arm linesonwhite.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm whiteborder.png
Бои на екипата
Kit body collarwhite.png
Бои на екипата
Kit right arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК СЧМ Рамнику Валчеа е женски ракометен клуб од Рамнику Валчеа, Романија. Моментално се натпреварува во романската прва лига Лига Национала.

Првично наречен РК Олентија, клубот се смета за наследник на Олчим Рамнику Валчеа, клуб кој бил основан во 1973 година и кој бил распуштен поради финансиски проблеми. СЧМ Рамнику Валчеа игра во Лига Национала од сезоната 2013-2014. Бидејќи времето до крајот на аплицирањето за учество во Лига Национала било многу кратко, акционерите на новиот клуб од Валчеа се свртеле кон веќе постоечката спортска структура РК Олтенија, а потоа го смениле името на клубот во денешното Рамнику Валчеа.[1] Така, на 1 јули 2013 година, непосредно пред крајниот рок, клубот Олчим Ремнику Валчеа аплицирал за учество во Лига Национала и најавил дека ќе ја предаде лиценцата на РК Олтенија.[2] Откако се пријавиле, било објавено дека новиот клуб Валчеа ќе го смени своето име во ХКМ Рамнику Валчеа.[2][3] На 15 јули 2013 година, ХЧМ Рамнику Валчеа ја добил уставната судска одлука со која му било дозволено завршување на процедурите за регистрација под ова име во најсилната лига на Романија во ракомет за жени, наместо под името ЧС Олчим.

Подоцна, во летото 2018 година, ХЧМ Рамнику Валчеа го променила своето име во СЧМ Рамнику Валчеа, со што влегле во организација на градското собрание.

Хронологија[уреди | уреди извор]

Хронологија на СЧМ Рамнику Валчеа

Титули[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Романија
  • First place Победник: 2018-2019
 • Куп на Романија
  • Silver medal with cup.svg Финалист: 2018, 2019
 • Суперкуп на Романија
  • First place Победник: 2018

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав 2019-2020[уреди | уреди извор]

Голмани
Крила
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Primăria Râmnicului, Boromir și Fabrica de conserve "Râureni" au preluat HC Oltenia și încearcă să relanseze handbalul vâlcean“. arenavalceana.ro. Arena Vâlceană. 28 јуни 2013. конс. 28 јуни 2013. 
 2. 2,0 2,1 Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie în Liga Națională, apoi va preda locul echipei HC Oltenia“. prosport.ro. ProSport. конс. 1 iulie 2013. 
 3. Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie, dar renunță“. prosport.ro. ProSport. конс. 1 iulie 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]