Ејмјоиден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ејмјоиден
Град
Сателитска слика на областа Eјмјоиден и Велсен
Сателитска слика на областа Eјмјоиден и Велсен
LocatieVelsen.png
Местоположба на Ејмјоиден во општината Велсен
Местоположба на Ејмјоиден во општината Велсен
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна-Холандија
ОпштинаВелсен
Население (2013)
 • Вкупно30.160
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Ејмјоиден (холандски изговор: [ˌɛi̯ˈmœy̯də(n)]) е пристанишен град во холандската покраина Северна Холандија и е главен град во општина Велсен. Градот се наоѓа на вливот на Северно Морскиот Канал до Амстердам, и се наоѓа на околу 17 километри јужно од Харлем.

Внатрешната капитализација во правописот на градот е затоа што ИЈ е диграф на холандски јазик, и затоа понекогаш се смета дека е лигатура, што претставува едно писмо. Пристаништето на Ејмјоиден е пристаниште за длабоки води, прилагодено за целосно оптоварени бродови Панемакс, и четврто пристаниште на Холандија

Забелешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати
Библиографија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]