Ејлин Гу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејлин Гу
Лични податоци
Полно имеЕјлин Фенг Гу[1]
Роден(а)3 септември 2003(2003-09-03)(20 г.)
Сан Франциско, САД[2]
Спорт
ЗемјаКина Кина
СпортСлободно скијање
Дисциплини
КлубBeijing Nanshan Ski Resort

Ејлин Гу (родена на 3 септември 2003 г.)[3], исто позната по нејзиното кинеско име Гу Ајлингскијачка во слободен стил, двократна олимписка златна медалистка и модел. Таа се натпреварува за Кина во дисциплините халфпајп, слоупстил и биг ер од 2019 година.[4][5] Гу претходно се натпреварувала под знамето на САД во Светскиот куп во слободно скијање во сезоната 2018–19.

На 18-годишна возраст, Гу станала најмладиот олимписки шампион во слободно скијање, освојувајќи златни медали во дисциплините биг ер и халфпајп на Зимските олимписки игри 2022 во Пекинг. Таа е првата скијачка во слободен стил која освоила три медали на едни Олимписки игри.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eileen Gu – Portfolio“. IMG Models. Архивирано од изворникот на 2022-02-05. Посетено на 1 јануари 2022.
  2. Roenigk, Alyssa (1 февруари 2022). „Olympics 2022: Freeski star Eileen Gu's delicate balancing act between China and the U.S.“. ESPN.com. Архивирано од изворникот 1 февруари 2022. Посетено на 1 февруари 2022.
  3. „Ailing Eileen GU – People's Republic of China“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2022-02-18.
  4. „谷爱凌为什么自称"青蛙公主"?原因找到了“. Sina News (кинески). Sina. Посетено на 8 февруари 2022.
  5. „18岁的谷爱凌,到底是一个怎样的存在?她的人生如何开挂?“. Tencent News (кинески). Tencent. Посетено на 9 февруари 2022.
  6. Gan, Nectar. „China's Eileen Gu wins gold in freeski halfpipe to make Olympic history“. CNN. Посетено на 18 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]