Ештерица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ештерица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворОсоговски Планини
УстиеЗлетовска Река

Ештерицарека во Североисточна Македонија со извор на Осоговските Планини.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа источно од селото Лесново и Пробиштип и се влева во Злетовска Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.