Ехловска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ехловска Река
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кичево
СелаЕхлоец
Физички особености
Извор 
 • местоСтогово
Устие 
 • место
Треска
Особености на сливот
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Ехловска Река — река во Македонија, сместена на планината Стогово.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира од североисточниот дел на планината Стогово.[1]

Тек[уреди | уреди извор]

Реката по извирањето, поминува покрај селото Ехлоец.[1]

Устие[уреди | уреди извор]

Се влева во изворишниот дел на реката Треска, кај селото Извор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 29. ISBN 978-9989-2117-6-8.