Ехлиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ехлиц
Градски дел во Михелн
Ехлиц is located in Германија
Ехлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Михелн
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 141 м
Население 562  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034632
Местоположба на градски дел Ехлиц во рамките на Михелн
Карта
Координати 51°19′59″N 11°46′0″E / 51.33306° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.33306; 11.76667Координати: 51°19′59″N 11°46′0″E / 51.33306° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.33306; 11.76667

Ехлиц е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Михелн.