Ефтим Манев (политичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Ефтим Манев (политичар).jpg
Роден 1942
с. Сулдурци, Радовиш, Македонија
Ова е статија за политичар. За писателот видете Ефтим Манев

Ефтим Манев (Сулдурци, Радовишко, 1942) е македонски политичар, правник и поранешен пратеник во македонското Собрание[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Манев е роден во село Сулдурци, Радовишко. Завршил Правен факултет во Скопје. Работел како општински јавен обвинител во Општинското јавно обвинителство - Радовиш, каде и живее[1]. Бил член на Македонскиот Парламент во првиот парламентарен мандат од 1991 до 1994 година како независен пратеник[2] и во составот од 2002 до 2006 како член на ВМРО-ДПМНЕ[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ефтим Манев“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2010-03-21. 
  2. „Независни пратеници“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 21 март 2010. 
  3. „ВМРО-Демократска партија за македонско национално единство 2002 - 2006“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 21 март 2010.