Ефтимија Главаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ефтимија Главаш
Родена Ефтимија Михаилова Галаваш
17 јануари 1933
Струмица, Кралство Југославија
Починала 20 март 1995(1995-03-20) (возр. 62)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање фармаколог


Ефтимија Главаш (моминско: Михаилова; 17 јануари 1933 во Струмица20 март 1995, Скопје) — македонски фармаколог и редовен универзитетски професор на Фармацевтскиот факултет во Скопје во периодот 1981-1985.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнала како фармаколог, редовен професор на Медицински факултет во Скопје. Во 1959 година завршила медицина во Скопје. Во 1960 година се вработила во Институтот за фармакологија и токсикологија при Медицински факултет во Скопје. Исто така работела на артериската хипертензија и бета-блокадата и објавила повеќе стручно-научни трудови во ова подрачје. Била шеф на катедра, продекан и декан на Фармацевтскиот факултет во Скопје од 1981 до 1985 и учесник во бројни проекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гировски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 360. (2009). Скопје: МАНУ.