Ефраим Кишон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ephraim Kishon
Ephraim Kishon 6.jpg
Ephraim Kishon, 2003
Роден(а)Ferenc Hoffmann
23 август 1924(1924-08-23)
Budapest, Hungary
Починал(а)29 јануари 2005(2005-01-29) (возр. 80)
Appenzell, Switzerland
НационалностIsraeli
СопружникEva Klamer (1946–58) (divorced)
Sara Kishon (1959–2002)
Lisa Witasek (2003–05)
ДецаRafael Kishon (born 1957)
Amir Kishon (born 1964)
Renana Kishon (born 1968)

(Ефраим Кишон 23 август 1924 година - 29 јануари 2005 година) беше израелски автор, драматичар, сценарист и филмски режисер номиниран за Оскар. Тој беше еден од најчитаните современи сатиричари во светот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ефраим Кишон е роден на 23 август 1924 година по име Ференц Хофман во еврејско семејство од средна класа во Будимпешта, Унгарија. Во младоста не знаел ниту хебрејски, ниту јидски . Татко му работел како менаџер на банка, а неговата мајка е поранешна секретарка. Кисон исто така имал сестра која беше писател.

Неговиот талент за пишување станал очигледен уште во младоста. Во 1940 година ја освои својата прва награда за пишување роман за средношколци. Поради расните закони што се применуваат во Унгарија за време на Втората светска војна, не му беше дозволено да ги продолжи студиите на универзитетот и затоа започна да студира изработка на накит во 1942 година.

За време на Втората светска војна, нацистите го затворија во неколку концентрациони логори . На еден логор неговиот шаховски талент му помогна да преживее, бидејќи играше шах со чуварите [1] . Во друг камп, Германците ги собраа затворениците и пукаа во секое десетто лице, но го поминаа покрај него. Подоцна во својата книга „Јарец “ напишал: „Тие погрешија - оставија жив еден сатиричар“. Тој на крајот успеа да избега од концентрационите логори додека беше пренесен во логорот за истребување Собибор во нацистичката германска окупирана Полска и се криеше до остатокот од војната преправен како „Станко Андрас“, словачки работник.

По војната кога се вратил во Будимпешта, открил дека неговите родители и сестра преживеале, но многу други членови на семејството биле убиени во гасните комори во Аушвиц . Во 1945 година, го смени презимето од Хофман во Кисон и се врати во Унгарија, каде продолжи да студира уметност и пишување. Во 1948 година тој ги заврши студиите за скулптурирање со метали и историја на уметност и започна со објавување на хумористични написи под името Франц Кисунт.

Во 1949 година емигрирал во ново основаната држава Израел, заедно со својата прва сопруга Ева (Чава) Калер, за да избега од комунистичкиот режим. Кога пристигнал во Израел, имиграционен службеник официјално го избрал името во „Ефраим Кисон“. Според Кишон, службеникот на Еврејската агенција го прашал за своето име и кога тој одговорил на „Ференц“ службеникот рече: Нема такво нешто, и го напиша „Ефраим“, а потоа тој отиде напред и го Хебраизираше и неговото презиме, Кишон да се биде река во близина на Хаифа, израелскиот град на планината Кармел .

Неговиот прв брак со Ева (Чава) Калер во 1946 година заврши со развод . Во 1959 година, тој се оженил со Сара , која почина во 2002 година. Во 2003 година, тој се ожени со австрискиот писател Лиза Витасек. Кисон имаше три деца: Рафаел (р. 1957), Амир (б. 1963) и Ренана (б. 1968).

Во 1981 година, Кисон основал втор дом во руралниот швајцарски кантон Апенцел, откако се чувствувал неценет во Израел, но останал стабилен ционист .

Кисон почина на 29 јануари 2005 година во неговиот дом во Швајцарија на 80-годишна возраст по срцев удар . Неговото тело беше пренесено во Израел и тој беше погребан на гробиштата Трамелдор во Тел Авив.

Бидејќи е популарен израелски писател, тој сè уште чувствуваше дека добива негативен третман од израелските медиуми, поради фактот што тој беше прилично крило во политиката.[2] Исто така, откако измисли многу неверојатно смешни пани додека го владееше хебрејскиот јазик, сјајните игри со зборови што не можеа да се преведат, на неговите изобилство духови требаше нов предизвик, па затоа почна да пишува на германски јазик, создавајќи нови казни како што се „Меин Кам “, за„ Мојот чешел “, претстава со зборови на„ Меин Кампф “.

Литературна кариера[уреди | уреди извор]

Кисон првично живеел во транзитниот логор „Шахар Ха’алиа“ во близина на Хаифа, а набрзо потоа се преселил во Кибутц Кфар Хахорес, во кој работел како медицинска сестра додека научил хебрејски јазик за време на слободното време со помош на неговиот сосед Јосиф Билицер. Во овој период тој напиша неколку хумористични списоци за унгарскиот весник „Új Келет“. Потоа Кисон се пресели во проект за домување. Студирал хебрејски во Улпан „Етзион“ во Ерусалим и наскоро станал умешен на јазикот. Сепак, неговиот тежок унгарски акцент го придружуваше во текот на целиот живот.

Совладувајќи го хебрејскиот јазик со извонредна брзина, во 1951 година Кишон започнал да пишува сатирична колумна во лесно-хебрејскиот дневен весник, Омер, по само две години во земјата. Подоцна Кишон започнал да пишува за весникот „Давар“ (кој во тоа време беше многу влијателен) во кој објави сатира под името „Канал на Блумилч“. Истата година ја објавил својата прва книга во Израел „Ха-оле Ха-Јорди ле-Чајну“ - „Пистиот имигрант“, (казна на хебрејскиот збор за „Имигрант“) која е напишана на унгарски и преведена на хебрејски од Авигдор Меири. Книгата главно се однесуваше на животните искуства на новите имигранти во Израел во текот на 50-тите години на минатиот век.

Во 1952 година Кисон започнал да пишува редовна сатирична колона наречена „Had Gadya“ („Една млада коза“ на арамејски, земена од еврејската книга Пасха) во дневниот хебрејски таблоид „ Маарив “. Кисон ја пишуваше колумната околу 30 години, додека во првите две децении објавуваше нова колумна скоро секој ден. За неколку години откако ја започна својата кариера за пишување во Израел, Кисон стана еден од најистакнатите хумористи и сатиричари во земјата.

Ефраим Кишон во истовремена игра на шах на Владимир Крамник, Дортмунд 2001 година, го остави на задниот дел на Кисон Претседателот на Германската шаховска федерација ( Alfred Schlya ).

Несекојдневната лингвистичка инвентивност и талент за создавање ликови беше пренесена во неговата работа за театарот. Збирки од неговите хумористични списи се појавија на хебрејски и во превод. Меѓу англиските преводи се и Погледни г-ѓа. Лот (1960), Ковчегот на Ное, Туристичката класа (1962), Кит Сејсик (1965) и две книги за Шестдневната војна и нејзините последици, Значи, извини што победивме (1967) и Тешко на победите (1969) . Две колекции од неговите претстави се појавија и на хебрејски: Шемо Холех Лефанав (1953) и Мачархоним (1959).

Книгите на Кисон се преведени на 37 јазици и се продаваат особено добро во Германија. Кисон ја отфрли идејата за универзална вина за холокаустот . Тој рече: „Големо задоволство ми е да ги видам внуците на моите џелати како чекаат да ги купат моите книги“.[3] До неговата смрт во 1979 година, Фридрих Торберг ја преведе својата работа на германски јазик. Потоа, Кисон ги направи германските преводи.

Шах[уреди | уреди извор]

Кисон беше доживотен в cубеник во шах и рано се интересираше за компјутери што играат шах . Во 1990 г., германскиот производител на шаховски компјутери Хегенер и Глисер заедно со „Фиделити“ го произведоа „ Кишон шахтер“,[4] шаховски компјутер, различен по изговорените коментари што ќе ги даде за време на играта. Кисон ги напиша коментарите да бидат хумористични, но исто така беа внимателно избрани да бидат релевантни за шахот и позицијата во играта.[5]

Објавени дела[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

 • Ha-ole Ha-Yored le-Chayenu (1951)
 • Thousand of Gadia and Gadia (1954)
 • Ein Kamonim (1955)
 • Do not worry (1957)
 • Skeches (1957)
 • It all depends (1958)
 • Be-Echad Ha-Emeshim (1961)
 • He and She (1963)
 • Somersaults (1964)
 • Bone in the throat (1966)
 • So sorry we won! (1967) (with illustrations by Dosh)
 • Gomzim Gomzim (1969)
 • For (1970)
 • Oh, winners (1970)
 • Department of Ephraim Kishon (1972)
 • Wole in the screen (1973)
 • Partachia my love (1974)
 • My Family Right or Wrong (1977)
 • Smile drought (1978)
 • Family Book (1980–current)
 • Jonathan voyage (1981) children books
 • The cup is ours (1981) children books
 • Uncles on the wires (1981) children books
 • Unfinished adventure (1981) children books
 • Gum with stripes (1981) children books
 • Seven Comedies (1981)
 • Satire book I (1981)
 • Arbinkea (1991)
 • Satire book II (1991)
 • Satire book III (1992)
 • 58 Skeches (1995)
 • Ants war (1995) children books
 • Hercules and the seven midgets (1995) children books
 • The Taming of the Shrew dog (1995) children books
 • Hairy, hell (1998)
 • state protocol (1999)
 • The Redhead with the Key (2002) children books
 • Book of Travels (2003)
 • Partachia (2004)
 • Picasso's Sweet Revenge (2004)

Игри[уреди | уреди извор]

 • His reputation precedes him (1953)
 • Black on White (1957)
 • Ha-Ketubbah (1959)
 • No word to Morgenstein (1960)
 • Take the plug out (1968)
 • Oh, oh, Juliet (1972)
 • Salah Shabati the musical (1988)
 • Open for renovation (2004) not yet seen
 • The Policeman (2009)

Скиците и претставите на Кишон се изведени, во превод, на сцени и телевизиски мрежи ширум светот.

Филмови[уреди | уреди извор]

Кисон се прошири во кино во раните 1960-ти. Напиша, режираше и продуцираше пет долгометражни филмови (сите комични / сатирични филмови). Три филмови беа номинирани за големи меѓународни награди (наградата Златен глобус), два беа номинирани за Оскар:

 • Салах Шабати (1964), номиниран за Оскар за најдобар филм на странски јазик ),[6] Израелски комедија филм за хаосот на израелската имиграција и раселување. Оваа социјална сатира го постави режисерот Ефраим Кишон меѓу првите израелски режисери што постигнаа меѓународен успех. Исто така, го запозна глумецот Чаим Топол ( Фидлер на покривот ) пред публиката ширум светот.
 • Ервинка (1967), напишана и режирана од Кишон. Филмот, во кој глуми Топол, е комична приказна за еден човек кој се в inубува во полицаец.
 • Блумилч Канал, познат и како „Големиот копач“ (1969, номиниран за Златен глобус 1971), израелска комедија која го отсликува лудилото на бирократијата преку реакција на општината за постапките на лудак.
 • Ха-Shoter Azoulay (буквално, Констабл Azoulay), исто така познат како полицаецот [7] (1971, номиниран за Оскар за најдобар странски филм,[8] доделени 1972 Златен глобус за најдобар филм на странски јазик ). Освои неколку други награди, како што се најдобриот странски филм на филмскиот фестивал во Барселона и најдобар режисер на фестивалот Монте Карло. Во Израел се смета за филмска класика.
 • Fox in the Chicken Coop (1978), заснована врз сатиричната книга на Кисон со истото име (хебрејски: Ha Shu'al B'Lool HaTarnegolot), има многу истакнати израелски глумци од тоа време, особено Шаик Офир и Сефи Ривлин . Филмот разгледува сатиричен, комичен поглед на старата генерација на израелските политичари.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Во 1953 година Кишон ја доби наградата Нордау за литература;
 • Во 1958 година ја освои Наградата Соколов за новинарство ;
 • Во 1964 година ја освои наградата Кинор Давид;
 • Во 1998 година, тој беше ко-примател (заедно со Нурит Гуврин и Арих Сиван ) на наградата Бјалик за литература ;[9]
 • Во 2002 година, тој беше награден со Израелската награда за животно дело и посебен придонес за општеството и државата Израел.[10][11] По добивањето на наградата, тој забележа: „Ја освоив наградата Израел, иако сум про-Израел. Тоа е скоро како државно помилување. Обично тоа им го даваат на еден од оние либерали кои ги сакаат Палестинците и ги мразат доселениците “.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на приматели на награда Бјалик
 • Список на приматели на награда Израел
 • Награда Златен глобус за најдобар филм за странски јазици # 1960-ти .

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Remembering the Greatest Jewish Writer You May Not Have Even Heard Of“. Tablet Magazine (англиски). 2018-01-29. Посетено на 2019-03-26.
 2. „חלון כתבה“. Jpress.org.il. Посетено на 2013-04-17.
 3. „Times obituary“. Timesonline.co.uk. Посетено на 2013-04-17.
 4. „Kishon Chesster“. Xs4all.nl. Посетено на 2013-04-17.
 5. Ephraim Kishon (Chessbase.com news)— biography and involvement with chess computers
 6. „The 37th Academy Awards (1965) Nominees and Winners“. oscars.org. Посетено на 2011-11-05.
 7. The Policeman
 8. „The 44th Academy Awards (1972) Nominees and Winners“. oscars.org. Посетено на 2011-11-27.
 9. „List of Bialik Prize recipients 1933–2004 (in Hebrew), Tel Aviv Municipality website“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-12-17.
 10. „Israel Prize Official Site (in Hebrew) – Recipient's C.V.“. Архивирано од изворникот на 2009-10-19.
 11. „Israel Prize Official Site (in Hebrew) – Judges' Rationale for Grant to Recipient“. Архивирано од изворникот на 2009-10-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]