Ефелдер-Рауенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ефелдер-Рауенштајн
Место во Франкенблик
Грб на Ефелдер-Рауенштајн
Ефелдер-Рауенштајн is located in Германија
Ефелдер-Рауенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Општина Франкенблик
Основни податоци
Површина 41,73 км2
Надм. височина 395 м
Население 3.692  (31 декември 2010)
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96528
Повик. бр. 036766
Портал www.effelder-
rauenstein.de
Координати 50°22′N 11°4′E / 50.367° СГШ; 11.067° ИГД / 50.367; 11.067Координати: 50°22′N 11°4′E / 50.367° СГШ; 11.067° ИГД / 50.367; 11.067

Ефелдер-Рауенштајн (германски: Effelder-Rauenstein) е поранешна општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Франкенблик.