Прејди на содржината

Еуровиа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еуровиа Холдинг
ВидХолдинг Друштво
Дејностградежниптво, недвижности, хидроцентрали, маркетинг, трговија со кафе, земјоделство
Основано2010
ОсновачЕлмедин Адеми
СедиштеАвтопат Тетово - Скопје ул.101 бр.17, Тетово, Северна Македонија, ,
Клучни личности
Елмедин Адеми
Доход17.000.000 евро (2022) Уреди на Википодатоците
СопственикЏемаледин Адеми, Елдин Адеми, Елмедин Адеми
Вработени
200 (2022) Уреди на Википодатоците
Мреж. местоeurovia.mk

Еуровиа е компанија специјализирана за градежништво и развој на инфраструктурата во Македонија. Основана во 2010 година, компанијата има свои корени како семеен бизнис уште од 1978 година.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Почетоци (1978-2010)

[уреди | уреди извор]
 • Еуровиа првично беше основана од Абдилазис Адеми како семеен бизнис наречен "Муратори". Бизнисот се фокусираше на помали градежни проекти и постепено се прошири со вклучување на други членови на семејството Адеми.

Трансформација и Ребрендирање (2010-денес)

[уреди | уреди извор]
 • Во 2010 година, бизнисот беше ребрендиран во Еуровиа. Овој момент означи значајна трансформација, вклучувајќи фокус на дигитализација и иновации, како и проширување на спектарот на услугите. Управувањето беше преземено од третата генерација на семејството Адеми, Елмедин и Елдин, позиционирајќи ја Еуровиа како една од водечките компании за градежништво во Македонија.

Основна Дејност

[уреди | уреди извор]

Еуровиа развива широк спектар на проекти, вклучувајќи висока градба за приватни и јавни инвестиции, ниска градба, патна инфраструктура, инсталации на соларни панели и изградба на хидроцентрали.

Дивизии и Поврзани Бизниси

[уреди | уреди извор]

Компанијата има неколку дивизии и поврзани бизниси[2], како што се Еуровиа ДМД (компанија за дистрибуција), Скрин Медиа (бизнис со рекламни табли во Македонија), Еуровиа Аграр (земјоделство и агрокултура), Енерговиа (производство на електрична енергија преку хидроцентрали) и Еуровиа Солар (производство на електрична енергија преку соларни панели).

Филозофија и Ангажман кон Иновациите

[уреди | уреди извор]

Еуровиа се фокусира на иновации и одржливост, интегрирајќи нови технологии и дигитализирајќи ги своите процеси за да го зголеми ефикаситетот и влијанието на своите проекти.

Дел од групацијата на Еуровиа

[уреди | уреди извор]

Под крилото на Еуровиа, се наоѓаат повеќе фирми, вклучително:

 • Скрин Медиа дооел
 • Еуровиа Аграр дооел
 • Еуровиа Солар дооел
 • Енерговиа дооел

Управител

[уреди | уреди извор]

Управителот на компанијата е Елмедин Адеми, кој со својата визија и упоритост допринесува за успешниот напредок на фирмата.

Присуство и проекти

[уреди | уреди извор]

Еуровиа работи во регионот на Северна Македонија, Албанија и Косово, каде што има значително присуство. Некои од најзначајните проекти кои ги реализира компанијата вклучуваат:

 • Изградба на делница за регионален пат Дебар - Кичево [3]
 • Индустриски објект за големиот американски производител на делови на возила ЛЕАР[4]
 • Поликлиника во Сарај [5]
 • Најголема детска градинка на Северна Македонија во Чаир[6]

Со историски корени и впечатливо портфолио на успешни проекти, Еуровиа продолжува да биде лидер во областа на изградбата и инфраструктурата, придонесувајќи за развојот на регионот и локалната економија.

Влијание и Присуство на Пазарот

[уреди | уреди извор]

Од 2010 година, Еуровиа означи значително проширување на пазарот, зголемувајќи го бројот на вработените и позиционирајќи се како една од петте водечки компании во градежниот сектор во Македонија.

 1. „Eurovia“. www.wikidata.org (англиски). Посетено на 2023-12-23.
 2. „Бизниси на Еуровиа Групација“.
 3. „Министерство за Транспорт и Врски“. www.mtc.gov.mk. Посетено на 2023-12-23.
 4. „Почнува производството на американски „Леар" во ТИРЗ Тетово“. Влада на Република Северна Македонија. 2016-11-03. Посетено на 2023-12-23.
 5. „Поликлиниката во Сарај е при крај, Груби и Беџети во „лов" по заслугите“. mk.tv21.tv. 2023-05-22. Посетено на 2023-12-23.
 6. „Шахпаска: Новата градинка во Општина Чаир ќе има капацитет од 350 деца и е најголема во државата“. Влада на Република Северна Македонија. 2020-12-25. Посетено на 2023-12-23.

Погледнете Исто Така

[уреди | уреди извор]
 • „АК инвест“, „Еуровиа“ и „Стентон градба“ се фирмите подизведувачи кои утре ќе ја почнат изградбата на делницата Гостивар – Букојчани [1]
 • Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде“, дел од заинтересираните се откажаа од тендерот [2]
 • ЕЛМЕДИН АДЕМИ И „ЕУРОВИА“: НА ЈАДИЦАТА ИЛЈАДАРКИ – ВО МРЕЖАТА МИЛИОНИ [3]
 • Американската Леар ќе гради нова фабрика во Тетово[4]

Надворешни Врски

[уреди | уреди извор]

Официјален Веб-сајт на Еуровиа

 1. „„АК инвест", „Еуровиа" и „Стентон градба" се фирмите подизведувачи кои утре ќе ја почнат изградбата на делницата Гостивар – Букојчани“. mk.tv21.tv. 2023-09-11. Посетено на 2023-12-23.
 2. „Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде", дел од заинтересираните се откажаа од тендерот“. А1он (англиски). 2023-11-15. Посетено на 2023-12-23.
 3. Пари (2023-08-29). „Елмедин Адеми и „Еуровиа": На јадицата илјадарки – во мрежата милиони“. Pari.com.mk (англиски). Посетено на 2023-12-23.
 4. ИзвозМК (2021-04-27). „Американската Леар ќе гради нова фабрика во Тетово со која двојно ќе го зголеми производствениот капацитет · izvoz.mk“. izvoz.mk. Архивирано од изворникот на 2023-12-23. Посетено на 2023-12-23.