Еугерт Жупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еугерт Жупа
Жупа на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Роден4 април 1990 (1990-04-04) (30 г.)
Рогожина,  Албанија
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013
2015-
Кристина Ватчс-Онфон
Саутист Про Сајклинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Albania jersey.jpg Национален друмски првак (2015)
Albania jersey.jpg Национален хронометарски првак (2015, 2016)
Последна промена
7 мај 2017

Еугерт Жупа (албански: Eugert Zhupa; р. 4 април 1990 во Рогожина) — албански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.[1]

Бил четирикратен национален друмски првак.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Трка околу Албанија
2015
1. Albania jersey.jpg Национално хронометарско првенство
2016
1. Albania jersey.jpg Национално друмско првенство
1. Albania jersey.jpg Национално хронометарско првенство
1. Балкански класик

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 157 130 во тек
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cycling Archives“.
  2. „National Championship, Road, Elite, Albania“. Cycling Archives. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]