Прејди на содржината

Еугент Бушпепа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еугент Бушпепа (албански: Eugent Bushpepa) (роден 2 јули 1984) е албански рок пејач и текстописец.

Кариера[уреди | уреди извор]

Еугент Бушпепа започнал да пее на шестгодишна возраст. Во 2006 година почнал да работи како пејач на Top Channel (национална телевизија во Албанија). Тој ги има издадено следниве песни: "Maska e Madheshtise", "Enderr Reale", "Stine Dreqi", "Rebel pa Hije", "Udhetari" ,"Viktime" and "Ishull i Mallkuar". Тој ја освоил главната награда за најдобар машки вокал и најдобра рок награда на Top Fest (музички фестивал во Албанија). Еугент и неговата група поддржуваа многу познати светски изведувачи како Deep Purple и Duff McKagan. Исто така, има пеено и со Ron “Bumblefoot” Thal на Фестивалот на пивото во Корча. Во 2014 година ѝ се придружил на групата Darkology Band како вокалист на нивната турнеја. Со неа, настапил како поддршка на Overkill на нивната турнеја низ Европа наречена Kill Fest 2014. Бушпела ѓивее во Тирана и студира стоматологија.

Наводи[уреди | уреди извор]

http://www.grande-rock.com/news/darkology-announces-new-line-tour-2014 Архивирано на 26 декември 2017 г.