Прејди на содржината

Етрополе

Координати: 42°49′43.67″N 23°59′32.56″E / 42.8287972° СГШ; 23.9923778° ИГД / 42.8287972; 23.9923778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Етрополе
Етрополе
град
Центарот на Етрополе
Центарот на Етрополе
Етрополе is located in Бугарија
Етрополе
Етрополе
Местоположба на Етрополе во Бугарија
Координати: 42°49′43.67″N 23°59′32.56″E / 42.8287972° СГШ; 23.9923778° ИГД / 42.8287972; 23.9923778
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаЕтрополе
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Димитров (независен)
Површина
 • Вкупна119,14 км2 (46,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000618000000618 м
Население (2022)
 • Вкупно10,360
 • Густина87/км2 (230/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
поштенски код2180
Повик. бр.+359 0720
Мреж. местоetropole.bg

Етрополе (бугарски: Етрополе) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Етрополе во Софиската Област. Има население од околу 10.360 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во живописната долина на реката Малки Искар, на северните падини на Стара Планина, во подножјето на врвот Баба (1787 м). Етрополската Котлина е опкружена со величествените старопланински врвови – Звездец, Шиндарника, Свети Атанас, Мара Гидија итн. Надморската височина на котлината е 620 м.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]