Етилбензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ethylbenzene
Ethylbenzene
Ethylbenzene-3d.png
Назнаки
100-41-4
Jmol-3D слики Слика
RTECS број DA0700000
Својства
Молекулска формула C8H10
Моларна маса 106.167 g/mol
Изглед Colourless liquid
Густина 0.8665 g/mL, liquid
Точка на топење

-95 °C (188 K)

Точка на вриење

136 °C (409 K)

Растворливост во вода 0.015 g/100 ml (20 °C)
Вискозитет 0.669 cP at 20 °C
Штетност
R-фрази 11, 20
S-фрази 2, 16, 24/25, 29
NFPA 704
NFPA 704.svg
3
2
0
 
Температура на запалување 15-20 °C
Слични супстанци
Слични aromatic
hydrocarbons
styrene, toluene
Слични супстанци benzene
polystyrene
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Етилбензен е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]