Етен (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на островите Чук.

Етен е остров во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот се наоѓа јужно од островот Дублон. Островот за време на Втората светска војна бил изложен на копање и рамнење од страна на Јапонија за да изгради писта.[1] На островот има остатоци од воени згради и паднати летала.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 7°21′22″ N; 151°53′10″ E / 7.356° СГШ; 151.886° ИГД / 7.356; 151.886

Поврзано[уреди | уреди извор]