Етал (атол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Етал.

Етал е атол и општина во сојузната држава Чук во Микронезија.[1] Етал е дел од островската група Номојски Острови, кои се наоѓаат на околу 250 км југоисточно од Чук.[2]

Острови[уреди | уреди извор]

Атолот е составен од 17 мали островчиња. Главните острови од кои е составен атолот се

  • Еталски Остров - островот се наоѓа во југоисточниот дел од атолот и тој е најголем остров. Етал е општина и има 267 жители според пописот од 2000.[3]
  • Паранг -островот се наоѓа во северниот дел од атолот и е втор по големина.
  • Унон - островот се наоѓа во западниот дел од атолот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 5°34′45″ N; 153°35′13″ E / 5.5793° СГШ; 153.5869° ИГД / 5.5793; 153.5869