Естрид Оботритска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Естрид од Оботритите (околу 979 – 1035) била кралица на Шведска во ерата на Викинзите, западнословенска принцеза мажена за Олоф Скоткоунг, крал на Шведска в. 1000 – 1022 г. Таа била мајка на шведскиот крал Анунд Јакоб и светицата и големата принцеза на Киевска Русија Ингегерд Олофсдотер .

Биографија[уреди | уреди извор]

Легендата вели дека Естрид била вратен во Шведска од војната во западнословенската област Мекленбург како воена награда. Најверојатно била дадена од нејзиниот татко, племенски поглавар на полабиските оботрити, како мировна жртва во брак за да го запечати мирот, а се смета дека со себе донела голем мираз, бидејќи големото словенско влијание е застапено во Шведска од нејзиното време, главно меѓу занаетчиите.

Нејзиниот сопруг, исто така, имал љубовница, Едла, која потекнувала од истата област во Европа како и таа, и која можеби во исто време била однесена во Шведска. Кралот се однесувал со Едла и Естрид на ист начин и му дал на својот син и неговите две ќерки со Едла исти привилегии како и децата што ги имал со Естрид, иако токму со Естрид се оженил и ја направил кралица.

Кралицата Естрид била крстена со нејзиниот сопруг, нивните деца и голем број од шведскиот кралски двор во 1008 година, кога шведското кралско семејство го прифатило христијанството, иако кралот ветил дека ќе ја почитува слободата на вероисповед - Шведска не станала целосно христијанска до последената верска војна помеѓу Инге Постариот и Блот- Свејн од 1084–1088 година.

Сноре Стурласон напишала за неа, дека Естрид била нељубезна кон децата (Емунд, Астрид и Холмфрид) на љубовницата на нејзиниот сопруг Едла;

„Кралицата Естрид била арогантна и нељубезна кон своите посиноци, и затоа кралот го испратил својот син Емунд во Вендланд, каде што го воспитале неговите роднини по мајка“.

Не се знае многу за Естрид како личност. Сноре Стурласон ја споменува како љубител на раскошот и луксузот, а како тврда и строга кон нејзините слуги.

Деца[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Åke Ohlmarks: „ Alla Sveriges drottningar “ (Сите кралици на Шведска) (на шведски)
  • Снори Стурлусон
Естрид Оботритска
Роден(а): 979 Починал(а): 1035

Предлошка:S-roy

Претходник
Aud Haakonsdottir of Lade
Queen consort of Sweden
1000–1022
Наследник
Gunhild