Естер Кремер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Естер Кремер 2012 година

Естер Кремер (германски: Esther Cremer) е германска атлетичарка, специјалист за трчање на 200 и 400 метри .

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2010 таа станала германски шампион на 200 метри, а втора била на 4 х 400 метри на шампионатот во Берген . Истата година во август таа освоила сребрен медал со погон од 4-400 метри во август на Европското првенство во Барселона, заедно со Фабиен Колман, Јанин Линденберг и Клаудија Хофман во времето 3: 24,07, зад руската штафета.

Таа, исто така, учествувала на Летните Олимписки игри 2012 во Лондон, но таа испаднала во квалификациите.

Најголемите успеси[уреди | уреди извор]

4 титули на националниот шампион во 200 м (2010), 400 м (2011, 2012) и 400 м во салата (2012. )

Штафета 4 х 400 м
  • Сребро на Европското првенство 2010.
  • 5-то место на Светското првенство 2009.
  • сребро на Европското првенство до 23 години 2009
  • бронза на Европското јуниорско првенство 2007 година

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

На отворено
  • 100 м - 11,44 (+1,0) Вајнхајм, 27 јули 2012 година
  • 200 м - 23.10 (+0.7) Регенсбург, 15 август 2010 година
  • 400 метри - 51.76 Релинген 28 мај 2012 година
Во сала
  • 200 м - 23.84 Леверкузен 5 февруари 2012 година
  • 400 метри - 52,45 Карлсруе 26 февруари 2012 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]