Еспиноза де лос Кабалјерос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еспиноза де лос Кабалерос
Панорамски поглед кон Еспиноза де лос Кабалјерос
Панорамски поглед кон Еспиноза де лос Кабалјерос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕспиноза де лос Кабалерос
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно106[1]
 • Густина5,8/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Еспиноза де лос Кабалерос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 41°00′N 4°39′W / 41.000° СГШ; 4.650° ЗГД / 41.000; -4.650