Есперштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есперштет
Место во Обхаузен
Црквата во Есперштет
Црквата во Есперштет
Есперштет во рамките на Германија
Есперштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Обхаузен
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 140 м
Население 675  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MQ
Пошт. бр. 06279
Повик. бр. 034774
Местоположба на место Есперштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°25′34″N 11°40′47″E / 51.42611° СГШ; 11.67972° ИГД / 51.42611; 11.67972Координати: 51°25′34″N 11°40′47″E / 51.42611° СГШ; 11.67972° ИГД / 51.42611; 11.67972

Есперштет — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Обхаузен.