Ерусалимски колеџ на технологијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерусалимски колеџ на технологијата
בית הספר הגבוה לטכנולוגיה
Податотека:Jerusalem College Logo.png
40 Year Logo
Основан1969
ПретседателПроф.Јосеф Боденхемер
МестоЕрусалим/Рамат Ган, Израел
www.jct.ac.il

Ерусалимскиот колеџ на технологијата (хебрејски:בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים) е колеџ кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, во населбата Гиват Мордекај. Бил основан во 1969 година.