Ертугрул Гунај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ертугрул Гунај
Ertuğrul Günay
Ertugrulgunay.jpg
Министер за култура и туризам
На должноста
Стапил
29 август 2007
Претходник Атила Коч
Лични податоци
Роден(а) 1 март 1944 (1944-03-01) (воз. 74 г.)
Орду, Турција
Националност Турчин
Партија Партија на праведноста и развојот
Сопружник Гултен Гунај
Деца Инач, Пинар
Вероисповед Ислам

Ертугрул Гунај (роден на 1 март 1948 во Орду, Турција) е турски политичар и актуелен министер за култура и туризам.

Ертугрул Гунаје член на парламентот кој доаѓа од партијата на правдата и развојот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ertuğrul Günay, Istanbul – the surprise "transfer"“. European Stability Initiative. 22 јули 2008. http://www.esiweb.org/index.php?lang=en&id=244#gunay. посет. 22 јули 2008 г.