Еротски музеј Беате Узе

Координати: 52°30′19.83″N 13°19′52.98″E / 52.5055083° СГШ; 13.3313833° ИГД / 52.5055083; 13.3313833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Beate Uhse Erotic Museum
Зградата на музејот
Карта
Основан1996
МестоJoachimstaler Straße 4,
10623 Берлин, Германија
Мреж. местоerotikmuseum.de

Еротскиот музеј „Беате Узе“ (герм. Beate Uhse Erotik-Museum) е еротски музеј во подрачјето Шарлотенбург во градот Берлин, Германија.

Отворен е во 1996 г. близу Берлинската зоолошка градина од страна на акрибатската пилотка и претприемач Беате Узе која во 1962 го отворила првиот секс-шоп во светот. Музејските поставки се состојат од азиски и европски дела од еротската уметност, вклучувајќи неколку литографии од Хајнрих Циле и рани порнографски филмови.

Се смета дека ова е најголемиот еротски музеј во светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слики[уреди | уреди извор]

52°30′19.83″N 13°19′52.98″E / 52.5055083° СГШ; 13.3313833° ИГД / 52.5055083; 13.3313833