Ернст фон Ине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ернст фон Ине во 1900 г.

Ернст Еберхард фон Ине (германски: Ernst Eberhard von Ihne; 23 мај 184821 април 1917) — германски истористички архитект. Роден е во Елберфелд (денес во состав на Вупертал). Бил државен архитект на царот Фридрих III и неговиот наследник Вилхелм II. Меѓу најпознатите негови дела се вбројуваат Кралската пруска библиотека (денес во состав на Берлинската државна библиотека), Новите Коњушници („Нојер Марштал“) и Кајзерфридриховиот музеј (денес „Боде“).[1]

Починал во 1917 г. во Берлин.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hans Reuther (1974) "Ihne, Ernst von ". Нова германска биографија (NDB). 10. Berlin: Duncker & Humblot. стр. 128 et seq..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]