Ернст Радерфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Ернст Раденфорд (англиски: Ernest Rutherford, 1st Baron Rutherford of Nelson; 1871-1937) бил новозеландско-британски физичар и хемичар. Роден е во Нов Зеланд и бил професор на факултетот во Монтреал потоа предавал во Манчестер, а во 1919 година станал директор на лабараторијата Кевендиш на Кембриџ. Во 1908 г. добил Нобелова награда за хемија бидејки имал голема залуга во поучуваљето на радиоактивноста. Зрачењето го класифицирал на алфа-зраци, бета-зраци и гама-зраци. Бо 1919 извел експрерименти во кој бомбардирал елеметот азот со алфа-честечките ја извршил првиот премин на еден елемент во друг. Во таа реакција настанал кислород, и со тоа ја извел тоа е правата нуклерана реакција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]