Прејди на содржината

Ерлбах (Саксонија)

Координати: 50°18′50″N 12°22′3″E / 50.31389° СГШ; 12.36750° ИГД / 50.31389; 12.36750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерлбах
Место во Маркнојкирхен
Црква во Ерлбах
Црква во Ерлбах
Црква во Ерлбах
Грб на Ерлбах
Ерлбах (Саксонија) во рамките на Германија
Ерлбах (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Град Маркнојкирхен
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 520−800 м
Население 1.719  (31 декември 2012)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08265
Повик. бр. 037422
Портал www.erlbach-vogtland.de
Координати 50°18′50″N 12°22′3″E / 50.31389° СГШ; 12.36750° ИГД / 50.31389; 12.36750

Ерлбах (германски: Erlbach) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Маркнојкирхен.