Ерлбах-Кирхберг

Координати: 50°46′N 12°46′E / 50.767° СГШ; 12.767° ИГД / 50.767; 12.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерлбах-Кирхберг
Место во Лугау
Црква во Ерлбах
Црква во Ерлбах
Црква во Ерлбах
Грб на Ерлбах-Кирхберг
Ерлбах-Кирхберг во рамките на Германија
Ерлбах-Кирхберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Лугау
Основни податоци
Површина 15,88 км2
Надм. височина 350 м
Население 1.673  (31 декември 2011)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09385
Повик. бр. 037295
Координати 50°46′N 12°46′E / 50.767° СГШ; 12.767° ИГД / 50.767; 12.767

Ерлбах-Кирхберг (германски: Erlbach-Kirchberg) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Лугау.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]