Ерл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ерлблагородничка титула усвоена во Обединетото Кралство во времето на освојувањето на данскиот крал Кнут Велики во XI век, што соодветствува на скандинавскиот јарл, што е еквивалентно на титулата гроф. Доаѓа по онаа на маркиз. Оваа титула првично ги означувала гувернерите на ширите или грофовиите. Титулата била прифатена и во Шкотска, заменувајќи ја старата титула mormaer.

Во XIX век, оваа титула е чисто почесна и не подразбира никаква функција. Денес, ерловите се членови на перството на Обединетото Кралство. Не постои женски еквивалент; жените се насловени грофица („countess“).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]