Ерих Менделсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерих Менделсон
Роден(а)21 март 1887(1887-03-21)
Олштин, денешна Полска)
Починал(а)15 септември 1953(1953-09-15) (возр. 66)
Сан Франциско, Калифорнија
НационалностGerman
ЗданијаАјнштајнова кула
ПроектиЕврејски универзитет во Ерусалим
Ајнштајновата кула во Постдам

Ерих Менделсон (  ; 21 март 1887 година, Аленштајн, Источна Прусија - 15 септември 1953 година, Сан Франциско, Калифорнија ) е познат германски архитект на приврзаниците на генерацијата на експресионизмот и органската архитектура, кои сфатиле каков вид на необјаснива архитектура која ја презентирал при изградбата на имот на стоковните куќи, фабрика.

Животопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на фабриката на Херман Хосиер во Лукенвалд
Мосната зграда во Берлин
Поглед на Кулата на опсерваторијата на Ајнштајн во Постдам
Детална стоковна куќа Петерсдорф во Вроцлав
Shoken стоковна куќа во Hemis

Роден е во 1887 година во градот Аленштајн во Источна Прусија (сега Полска ) и еврејско потекло.Таткото му работел во продавница.Тој завршил средношколска хуманистичка гимназија во неговиот роден град и продолжил да студира во Берлин во 1906 година.Тој започнал со студии по економија на Универзитетот во Минхен во 1809.Тој започнал студии за архитектура на Техничкиот универзитет во Берлин, а по две години се преселил на Универзитетот во Минхен, каде што завршил со студијата за архитектура во 1912 година.Во Минхен, бил под влијание на Теодор Фишер, чиешто создавање било под влијание на неокласицизмот и отцепувањето, а потоа стапил во контакт со експресионистички-ориентирани архитекти.

Од 1912 година до 1914 година тој работел како независен архитект во Минхен.Во 1915 година тој се оженил со Луис Мас. Добрите односи со познати луѓе му помогнаа на Менделсон. Преку неговата сопруга го запознал Херберт Фројдлих, заменик директор на Институтот за физичка хемија и електрохемија. Изградена во 1921 година . за институт за астрофизичка опсерваторија во која требаше да биде место каде што ќе се потврди теоретската теорија на Ајнштајн, позната под името Ајнштајнова кула во Постдам. Концептот е изведен од концептот на решението од времето по Првата светска војна, а објектот е најзначајната реализација на дизајните на хетерогени форми на зрна, кои во тоа време се сметале за утопии и остананале во мнозинството на хартија како недовршени работи и нејзината цилиндрична целина на зградата која потсетувала на својствата на аеродинамичните возила .[1] Друга зграда била луксузна фабрика во Лукенвалд.

Во текот на 1924 година . Учествувал во основањето на прогресивната архитектонска група заедно со познатите архитекти Лудвиг Мис ван дер Рое и Валтер Гропиус, а неговата следна фаза била многу успешна и тие го создале во Европа заедно со Ле Корбизија и со познати архитекти со кои тој придонесел во развојот на советската архитектура.

Во 1933 година, поради појавата на анти-еврејските и антисемитските тенденции, тој емигрирал во Англија.[2] Неговиот имот му припаднал на нацистите и бил исклучен од списокот на германскиот архитектонски сојуз и Пруската академија на уметностите. Во Англија, тој соработувал со Сергеј Хермаф и ја дизајнирал серија згради за Палестина.

Од 1941 година . Тој живеел во САД со ново име, Ерик, и предава на Универзитетот во Беркли. Во 1945 година тој постојано се преселил во Сан Франциско, каде што до крајот на својот живот се посветил на проектите на еврејската заедница.

Филозофија[уреди | уреди извор]

Основната филозофија на Менделсон, која произлегува од првите искуства на експресионизмот, била динамика.Со оваа насока презентираше архитектонска мисла која беше многу лична и нејзиниот дел од архитектонската креативност била одземена од романтичната симболика, додека последната фаза на неговото создавање беше веќе многу пореална.

Работа[уреди | уреди извор]

 • Хол на сопругот на Херман во Лукенвалд ( 1919 - 1920 ) )
 • Кула на Ајнштајн во Постдам ( 1920 - 1921, 1921 - 1924) . техничка опрема)
 • Куќа Моше - ремоделирање канцеларии и печатење Рудолф Моша ( 1921 -. 1923 година . )
 • Стоковна продавница Soken во Нирнберг ( 1925 - 1926 ) )
 • Фабрика за текстил во Петроград ( 1926 . )
 • Продолжување и ремоделирање стоковни куќи во Дујсбург ( 1925 -. 1927 година . )
 • стоковна куќа во Soken Штутгарт ( 1923 -. 1928 година . )
 • Изложбен павилјон за Рудолф Мос ( 1928 . )
 • Vogue Complex и Universe Cinema, Берлин ( 1925-1931 ) . )
 • Shoken стоковна куќа во Kemin ( 1927 - 1930 ) )
 • Лична вила во Берлин ( 1928 - 1930 ) )
 • Колумбо Куќа во Берлин ( 1928 -. 1932 година . )
 • Еврејски младински центар во Есен ( 1930-1933 ) . )
 • Павилјон "Де ла Вор, Бексхил - на - Море" Сасекс ( 1934 . )
 • "Коен куќа, Челзи", Лондон ( 1934-1936 ) . )
 • Вила Вајкман Реховот (Израел) ( 1935 - 1936 . )
 • Универзитетот Jeruzalimu ( 1934 -. 1940 година . )
 • Синагогата "Б'Ни Амона" (денеска центар на креативната уметност), Универзитетскиот град Мисури ( 1946-1950 ) . )

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Savremena arhitektura, Udo Kulterman Novi Sad 1971.
 2. Udo Kulterman, Savremena arhitektura, Novi Sad, 1971.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Речник на научната академија ЧС Академија, Прага, 1966 година .
 • Ѓина Пискел, Општа историја на уметноста, Белград, 1972 година .
 • Истиот напис во словачката Википедија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]