Прејди на содржината

Ерих Енгел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерих Енгел во 1962 година

Ерих Густав Ото Енгел (роден на 14 февруари 1891 во Хамбург - починал на 10 мај 1966 во Берлин) бил германски филмски и театарски режисер. Исто така, во литературата повремено се споменува и во комедијата на режисерот Ерих Енгелс.

Животопис[уреди | уреди извор]

Енгел бил дел од Школата за применета уметност во Хамбург. По дипломирањето работел кратко како новинар во театарот Талија во Хамбург и се стекнал со глумечко образование. Енгел поминал и неколку години патувајќи. Во 1917 и 1918 година, тој бил драматург во Шаушпилхаус, а подоцна во Хамбуршкиот камерен театар. По краток ангажман во Баварскиот државен театар во Минхен, тој се преселил во Берлин во 1924 година. Меѓу другото, работел и во Германскиот театар во Берлин. Енгел наскоро станал еден од најважните преведувачи на Брехт.

Енгел го направил својот пробив со операта „Три гроша“, чија премиерна изведба била на 31 август 1928 година била изведена во театарот Шифбауердам. Енгел има живеено во уметничката колонија Вилмесдорф.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Renate Rätz: Engel, Erich Gustav Otto. In: Wer war wer in der DDR? 5. Ausgabe. Band 1, Ch. Links, Berlin 2010, ISBN 978-3-86153-561-4.