Еритрофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жена која поцрвенува и си го покрива лицето.

Еритрофобија е страв на некои, обично преосетливи лица, дека во одредени општествени ситуации, особено во присуство на повеќе лица или авторитети, дека ќе поцрвенеат. Ги следи поголемо потење или чувство на трема, што честопати ја спречува социјалната комуникација на задоволителен начин.

Надровешни врски[уреди | уреди извор]