Еритрозин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еритрозин
Erythrosine
Назнаки
16423-68-0 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1332616 X mark.svgН
ChemSpider 3144 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 3259
UNII PN2ZH5LOQY Yes check.svgОк
Својства
Молекулска формула C20H6I4Na2O5
Моларна маса 879.86 g/mol
Точка на топење

142 to 144 °C, Грешка во изразот: Непрепознаен збор „to“ K, Грешка во изразот: Непрепознаен збор „to“ °F

Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Еритрозинот е органојодно соединение, дериват на флуоронот. Се користи за боење на храна. Како адитив во храната има Е број 127.