Ерикур (Горна Сона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерикур
Héricourt
Ерикур is located in Франција
Ерикур
Ерикур
Координати: 47°34′42″ N; 6°45′44″ E / 47.5783333333° СГШ; 6.76222222222° ИГД / 47.5783333333; 6.76222222222Координати: 47°34′42″ N; 6°45′44″ E / 47.5783333333° СГШ; 6.76222222222° ИГД / 47.5783333333; 6.76222222222
ЗемјаФранција
РегионФранш-Конте
ДепартманГорна Сона
ОкругЛир
КантонЕрикур-Исток и Ерикур-Запад
Површина118,08 км2 (698 ми2)
Население (2006)210.572
 • Густина5,8/км2 (15/ми2)
INSEE/Пошт. бр.70285 / 70400
Надм. висина320 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ерикур (фр. Héricourt) — општина во департманот Горна Сона во регионот Бургундија-Франш Конте, источна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]