Ерески јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерески јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Подрачје Мануски Остров
Говорници (1,030 во 1980 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 twp

Ерескиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја од околу 1000 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ерески јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]