Ерег (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Ерег
Öreg-tó
Sunset (Öreg-tó).jpg
ПодрачјеТата, Унгарија
Координати47°38′24″N 18°19′45″E / 47.64000° N; 18.32917° E / 47.64000; 18.32917Координати: 47°38′24″N 18°19′45″E / 47.64000° N; 18.32917° E / 47.64000; 18.32917
Главни приливиАлтал
Главни истециАлтал
Сливни земјиУнгарија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
2,69 km2 (1,04 ми) км2
Најг. длабочина5 м (16 ст) м
Надм. височина129 м (423 ст) м

Ерег ( маж унгарски: Öreg-tó ) е езеро во Унгарија и се наоѓа во округот Комаром-Естергом , веднаш до градот Тата .

Географија на езерото[уреди | уреди извор]

Езерото лежи практично во градот Тата (Тата) , бидејќи градот е опкружен со езеро од три страни.

Езеро Ерег, поглед од тврдината Татаџи

Теренот околу езерото е влажен, со многу трски, полн со извори и околни ридови придонесоа за формирање на езерото. Денес, најголемата притока на езерото е реката Алталан (пролет и поток), сè до 1960-ти години, сè уште имало извори кои го снабдуваат езерото со вода, но од разни причини тие се преплавиле.

Дури и за време на римското владеење во овие делови, била изградена брана, чии остатоци се уште може да се видат и денес. Денешниот облик на езерото беше даден во 1740-тите, кога математичарот, картограф и инженер Самуел Миковини направи план за регулирање на брегот на езерото. Со финансиска поддршка на благородното семејство Естерхази, околу 1700 година. Во истата година, создаден е езерце, кое сè уште постои денес и важи за најстарото постоечко езерце во Унгарија. Поголемото чистење на езерото последен пат беше донесено во 2006 година . година. "Во изминатите педесет години во езерото се фрлаа голем број органски материи, вештачки ѓубрива, како отпад и преку отпадните води и дождовница, така што ова беше последниот момент за зачувување на животот во езерото".[1]

Поплави[уреди | уреди извор]

  • 1939 година 23 мај, поплавата беше предизвикана од бурата и протокот на големи количества на вода од изворот на Алтал.
  • 1953 година На 9 јуни, во општината Дад падна 260 мм дожд, а во езерскиот слив падна 32,7 милиони м3 вода, од кои само во езерото има само 13,2 милиони м3. Невремето траеше четири дена и нивото на водата беше зголемено според податоците на метеоролошката служба; 1953 година 9 јуни на 410 см и 37 часа подоцна, 1953 година 11 јуни за 3 часа на 566 см.
  • 1963 година тоа беше исто така голема поплава
Дел од тврдината на езерото, со вечера гигантски гипс

Животен свет[уреди | уреди извор]

Околу 20.000 птици живеат во околните области во езерото. Најраспространетите видови се гуски . Од видот ( Anser fabalis ) што живее во Европа, 12% се наоѓа на ова езеро. Anser albifrons е исто така присутен и презимуван на езерото. Останатите видови кои можат да се најдат се лето гуска (ANSER ANSER), нозе гуска (ANSER brachyrhynchus), гуска калуѓерка (Брант leucopsis) и Kazarka (Брант bernicla) или црна гуска. На брегот на езерото во 1999 година. На 11, бил изграден набљудувачки столб од единаесет метри, кој помага во напорите за зачувување и заштита на езерскиот свет на животни.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]