Ерденецогт

Координати: 46°25′10″N 100°49′18″E / 46.41944° СГШ; 100.82167° ИГД / 46.41944; 100.82167
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ерденецогт (монголски: Эрдэнэцогт) е област во Монголија во покраината Бајанхонгор. Во 2006 година, неговото население било 4,235.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

46°25′10″N 100°49′18″E / 46.41944° СГШ; 100.82167° ИГД / 46.41944; 100.82167