Ерготим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вазна Франсоа

Ерготим (грчки: Έργότιμος) – старогрчки керамичар од Атина.

Околу 570 година пр.н.е. тој и сликарот Клитиј ја изработиле вазната Франсоа, дело кое претставувало пресвртница во уметничкото творештво на нивното време.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]