Ергене

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ергене
Местоположба
ЗемјаТурција
ДржаваTракија
регионМраморен регион
CitiesЧеркезќој, Чорлу, Муратли, Лулебургаз, Алпулу, Пехливанќој, Узункопру
Физички особености
Особености на сливот

Ергене (турски: Ergene Nehri; старогрчки: Εργίνης, Еринис) — главна лева притока на реката Марица (Мерич), која тече целосно во регионот на Источна Тракија во Турција.

Реката извира од јужниот дел на планината Странџа, недалеку од Црното Море и има должина од 281 километари пред да се влие во Марица во близина на турскиот град Ипсала, а дел од долниот тек е канализиран.[1] Нејзиниот слив има површина од 11.016 км².[2]

Поголеми населени места по течението на реката вклучуваат Черкезќој, Чорлу, Муратли, Лулебургаз, Алпулу, Пехливанќој, Узункопру

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UNESCO INWEB: Maritza/Evros/Meriç sub-basin with Arda and Ergene rivers
  2. „Maritsa-Evros: Watersheds map“. Архивирано од изворникот на 2018-05-28. Посетено на 2021-08-21.