Ербас A220

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ербас A220 (Airbus A220)
Тип Патнички авион
Производител Airbus Canada Limited Partnership
Конструктор Bombardier Aviation
Прв лет 16 септември 2013
Статус Во употреба
Главни корисници Delta Air Lines
Swiss International Airlines

airBaltic
Air Canada

Варијанти Airbus A220-100

Airbus A220-300

Ербас А220, порано познат како Bombardier CSeries, е патнички авион дизајниран од канадскиот производител на авиони Bombardier Aerospace и кој влезе во комерцијална услуга на 15 јули 2016 година [1] . Серијата има два модели : BD-500-1A10 [2] ( CS100) со 110 седишта и BD-500-1A11 ( CS300) со 135 места. Оригиналната цел на Бомбардиер беше да го прошири својот опсег на регионални авиони CRJ на повеќе од 100 седишта, со цел да се натпреварува со помалите модели на Боинг и Ербас.

Првиот лет на CS100 се одржа во понеделникот 16 септември 2013 година на меѓународниот аеродром Монтреал-Мирабел, и оној на CS300 во петокот27 февруари 2015 година на истото место.

Големи финансиски и маркетиншки грижи го наведоа канадскиот производител на авиони да ги здружи силите со Ербас, кој се здоби со мнозински удел од 50,01 % во CSeries во 2017 година [3] ; по ова преземање од страна на европската компанија, имињата CS100 и CS300 се соодветно преименувани во A220-100 и A220-300 на 10 јули 2018 година.

Швајцарската авиокомпанија Swiss (Свис) Delta Air Lines е првиот клиент што го доби А220.

Историја[уреди | уреди извор]

Нарачки и испораки[уреди | уреди извор]

На 29 јуни 2016 година, компанијата SWISS го добива првиот CS100 по испорака од Канада. Влезе во услуга на 15 јули помеѓу меѓународниот аеродром во Цирих и Париз Шарл де Гол потоа до други европски дестинации [4] .

Особености[уреди | уреди извор]

SWISS CSeries CS100 (HB-JBA).

фабрики[уреди | уреди извор]

Aвионите A220 се собрани во Мирабел, во близина на Монтреал, во Канада.

Сепак, по преземањето на програмата од Ербас, вториот канал беше инсталиран во Мобиле, Алабама во САД. [5] , [6]

  1. François Duclos (15 juillet 2016). „Le Bombardier CS100 entre en service chez Swiss“ (француски). Посетено на 8 août 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. Transport Canada Aviation Civile, Certificats émis en ligne - A236 diffusion 16 - Transport Canada Civil Aviation, Type Certificate Data Sheet A-236 issue 16
  3. Oliver James (7 juillet 2018). „Airbus intronise dans sa flotte le CSeries, rebaptisé A220“. L'UsineNouvelle. Посетено на 10 juillet 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help).
  4. Agence France-Presse (29 juin 2016). „Bombardier remet à SWISS le premier CSeries“. Le Journal de Montréal. Посетено на 29 juin 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help).
  5. Boero, Alexandre (2020-05-22). „Airbus a inauguré une ligne d'assemblage pour ses A220 aux États-Unis“ (француски). Посетено на 2021-01-25.
  6. Arnaud (2020-10-23). „Airbus livre le premier avion de ligne A220 fabriqué aux États-Unis“ (француски). Посетено на 2021-01-25.