Еразмо Печерски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еразмо Печерски
светец
Починал(а) 1160
Слава Православна црква: 24 февруари

Еразмо Печерски е хрисатијански светец од 12 век.

Еразмо бил монах во Киевско-печерската лавра и денеска од страна на Руската православна црква е почитуван како светец. Според христијанското верување наследил големо богатство од своите родители и сè потрошил на украсување цркви, особено на посребрување и позлатување икони. А кога осиромашил и останал без ништо, бил презрен од сите. Починал во 1160 година[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 24 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 78