Епизиотомија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Епизиотомија е хируршка операција која се администрира кај жените при пораѓањето.

Понекогаш е неопходно да се засечи кожата кај долниот крај на вагината за да му се помогне на бебето да излезе. Постои поголема веројатност да се случи епизиотомија ако при породувањето треба бебето да биде извлечено со хируршки клешти, но во некои случаи може да биде неопходно и при нормално породување.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]