Ен Кислинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ann Kiessling
Податотека:Ann-Kiessling.jpg
Ann A. Kiessling, Ph.D
Роден(а)Ann Anderson
март 29 1942 (1942-03-29) (81 г.)
Baker City, Oregon, United States
НационалностAmerican
ЗанимањеStem cell researcher
Познат(а) поDiscovery of reverse transcriptase activity in normal human cells, founder of the Special Program of Assisted Reproduction, Director of the Bedford Stem Cell Research Foundation

Ен А. Кислинг е американски репродуктивен биолог и една од лидерките во истражувањето на човечки партеногени матични клетки во истражувачката фондација Бедфорд. Била вонреден професор по наставни болници на Медицинскиот факултет Харвард ( Бригам и женска болница, болница Фокнер, acакониса во Englandу Ингланд и Медицински центар acаконис на Бет Израел ) од 1985 до 2012 година.

Позадина[уреди | уреди извор]

Кислинг е родена во Бејкер Сити, Орегон, САД, како Ен Андерсон. Нејзиниот татко, полковник. Вилијам Чарлс Андерсон, бил украсен командант на ескадрила во американското воено воздухопловство за време на Втората светска војна. Завршила средно училиште Кламат Фолс во 1960 година и студирала на Универзитетот во Вирџинија каде го добила првото од нејзините две диплома за медицинска сестра. Во 1966 година ја добила својата втора диплома по хемија на Универзитетот во Централен Вашингтон, каде што исто така магистрирала органска хемија во 1967 година. Во 1971 година докторирала од Државниот универзитет во Орегон по биохемија и биофизика.[1] Таа направила постдокторско истражување во Центарот за истражување на рак Фред Хачинсон, Центарот за карцином Меморијал Слоун-Кетринг и Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего. Кислинг е мајка на три ќерки и син.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кислинг е забележана по откритието на активност на обратна транскриптаза во нормални човечки клетки.[3] Овој извештај бил пионер на важноста на редовно појавуваните ретровирусни секвенци кај човечките гени, за кои сега се смета дека се важни за генетската пластичност вклучена во човечката еволуција и биологија. Пред ова откритие, се претпоставувало дека реверзната транскриптаза е ензим кој се наоѓа само во ретровирусите (како што е вирусот на хумана имунодефициенција ). За да се разбере нормалната биолошка улога на обратната транскриптаза, Кислинг започнала да ги проучува јајцата и раните расцепувачки ембриони.[4][5] Нејзините двојни интереси за вирусологија и репродуктивна биологија довеле до истражување за пренесување сперма на вирус на човечка имунодефициенција и создавање на прва лабораторија за ин витро оплодување кај човекот во Орегон во раните 80-ти. Медицинското училиште Харвард ја регрутирале Кислинг во 1985 година, каде што спроведувала истражување до 2011 година.[6][7] Кислинг моментално спроведува истражување во Фондацијата за истражување на матични клетки Бедфорд.[8]

Потребата да се спроведат биомедицински истражувања во области што не се финансирани од федералната влада довело до основање на Фондацијата за истражување на матични клетки Бедфорд.[9] Контроверзната Специјална програма за асистирана репродукција на фондацијата им помогнала на повеќе од 300 парови со вирусна инфекција со хуман имунодефициенција да имаат здрави бебиња.[10][11][12] Поради овој успех, повеќе од 75 центри за плодност низ целата земја спровеле слични програми, дозволувајќи им на паровите да бараат грижа близу до дома.[13] Техниките развиени за Специјалната програма за асистирана репродукција се проширени и на други болести на машкиот генитоуринарен тракт, како што се простатитис и инфекции на мочниот меур. Експертиза во биологијата на човечки јајца ја натерала Киселинг да ја развие првата програма за дарители на човечки јајца во земјата за истражување на матични клетки во 2000 година. И денес останува истражувачки фокус.[14]

Меѓу публикациите на Кислинг е и првиот сеопфатен поглед на влијанието на точната научна терминологија врз законите насловени како „Што е ембрион“, објавено од Прегледот на законот во Конектикат [15] заедно со повторните спојувања на Харолд Шапиро, проф. A.он А. Робертсон, Проф. Ларс Ноа и отец Кевин П. Квин. Прегледот на законот се осврнува на контроверзноста на сите субјекти кои во моментов се нарекуваат ембриони во однос на законодавството за истражување на ембрионални матични клетки низ целиот свет.[16] Во 2003 година, Кислинг ја напишала Матичните клетки на ембрионални материи: Вовед во науката и терапевтскиот потенцијал, првиот учебник на контроверзната тема.[17]

Кислинг е член на Калифорнија ( Калифорнија Уставот Член XXXV ) и Конектикат матични клетки за истражување советодавни одбори,[18] и член на ембрионски матични клетки за истражување надзорни комисии за Универзитетот Харвард,[19] Joslin Дијабетес центар и Детската болница.[20] Кислинг е цитиран во статиите во Бостон Глоуб, Вол Стрит Journalурнал, Лос Анџелес Тајмс, Њујорк Тајмс и НПР, меѓу другите.

САРС2 (Коронавирус)[уреди | уреди извор]

Во март 2020 година, д-р Киселинг ги проширила своите лабораториски операции во истражувачката фондација Бедфорд, вклучително и тестирање на САРС2 (КОВИД-19).[21] На 17 април 2020 година, д-р Киселинг објави дека една од нејзините ќерки, работник од предната линија во локална болница, имала позитивен тест за коронавирус.[22] Фрустрацијата на д-р Кислинг поради постојаниот недостаток на достапно тестирање ја натера да ги прошири напорите за тестирање на Фондацијата SARS2 за да понуди јавно тестирање.[23]

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2007 година - На Специјалната програма за асистирана репродукција на Кислинг и беше доделена наградата за награда за технологија од страна на Американското друштво за медицина на репродукција.[24]
 • 2009 година - Кислинг ја доби наградата Јакоб Хескел Габај за биотехнологија и медицина.[6][25]
 • 2010 година - Универзитетот Централен Вашингтон ја истакнува наградата за алумни,[26]
 • 2011 година - Прв Универзитет во Вирџинија, Факултет за медицинска сестра, Награда за достигнувања на алумни.[27]
 • 2014 година - Награда за почесен докторат и животно дело од Јодпур школата за јавно здравје, Мумбаи, Индија, доделена на Конгресот за ХИВ во Мумбаи во 2014 година.[28]
 • 2014 година - Адреса за започнување на Државниот универзитет во Орегон [29][30]
 • 2014 година - Почесен докторат по мобилна и молекуларна биологија, Државен универзитет во Орегон

Публикации[уреди | уреди извор]

Кислинг објавила повеќе од 100 научни трудови и одржала повеќе од 60 предавања пред публиката ширум светот. Избраните публикации се наведени подолу:

 • „Hypoxanthine causes a 2-cell block in random-bred mouse embryos“. Biology of Reproduction. 37 (2): 311–6. September 1987. doi:10.1095/biolreprod37.2.311. PMID 3676390.
 • „Expression of c-mos RNA in germ cells of male and female mice“. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 84 (13): 4509–13. July 1987. Bibcode:1987PNAS...84.4509G. doi:10.1073/pnas.84.13.4509. PMC 305119. PMID 2955407.
 • „Detection of human immunodeficiency virus in cell-free seminal fluid“. Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes. 1 (5): 419–24. 1988. PMID 2464685.
 • „Microinjection of antisense c-mos oligonucleotides prevents meiosis II in the maturing mouse egg“. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 86 (18): 7038–42. September 1989. Bibcode:1989PNAS...86.7038O. doi:10.1073/pnas.86.18.7038. PMC 297988. PMID 2476810.
 • Kiessling, Ann A.; Anderson, Scott (2003). Human Embryonic Stem Cells: An Introduction to the Science and Therapeutic Potential. Burlington, MA: Jones and Bartlett Publishers, Inc. ISBN 978-0763723415.Kiessling, Ann A.; Anderson, Scott (2003). Human Embryonic Stem Cells: An Introduction to the Science and Therapeutic Potential. Burlington, MA: Jones and Bartlett Publishers, Inc. ISBN 978-0763723415. Kiessling, Ann A.; Anderson, Scott (2003). Human Embryonic Stem Cells: An Introduction to the Science and Therapeutic Potential. Burlington, MA: Jones and Bartlett Publishers, Inc. ISBN 978-0763723415.
 • Kiessling AA (2004). „What is an embryo?“. Connecticut Law Review. 36 (4): 1051–92. PMID 15868674.

Медиуми[уреди | уреди извор]

Бостон глоуб[уреди | уреди извор]

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „globe1“ определена во <references> има групен атрибут „BG“ кој не се јавува во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „globe2“ определена во <references> има групен атрибут „BG“ кој не се јавува во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „globe3“ определена во <references> има групен атрибут „BG“ кој не се јавува во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „globe4“ определена во <references> има групен атрибут „BG“ кој не се јавува во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „globe5“ определена во <references> има групен атрибут „BG“ кој не се јавува во претходен текст..

Волстрит журнал[уреди | уреди извор]

Лос Анџелес Тајмс[уреди | уреди извор]

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „lat1“ определена во <references> има групен атрибут „LAT“ кој не се јавува во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „lat2“ определена во <references> има групен атрибут „LAT“ кој не се јавува во претходен текст..

Њујорк Тајмс[уреди | уреди извор]

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „nyt1“ определена во <references> има групен атрибут „NYT“ кој не се јавува во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „nyt2“ определена во <references> има групен атрибут „NYT“ кој не се јавува во претходен текст..

НПР[уреди | уреди извор]

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „npr1“ определена во <references> има групен атрибут „NPR“ кој не се јавува во претходен текст..

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Biography - Ann Kiessling Oral History Interview - June 13, 2014 - Special Collections & Archives Research Center, Oregon State University Libraries“. scarc.library.oregonstate.edu. Посетено на 2019-04-30.
 2. „Director“. Bedford Research Foundation (англиски). Посетено на 2019-04-30.
 3. „Detection of reverse transcriptase activity in human cells“. Cancer Research. 39 (6 Pt 1): 2062–9. June 1979. PMID 87260.
 4. „Microinjection of antisense c-mos oligonucleotides prevents meiosis II in the maturing mouse egg“. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 86 (18): 7038–42. September 1989. Bibcode:1989PNAS...86.7038O. doi:10.1073/pnas.86.18.7038. PMC 297988. PMID 2476810.
 5. Kiessling AA (2004). „What is an embryo?“. Connecticut Law Review. 36 (4): 1051–92. PMID 15868674.
 6. 6,0 6,1 „Jacob Heskel Gabbay Award in Biotechnology and Medicine - Past Winners“. Brandeis University. Архивирано од изворникот на 22 April 2002. Посетено на 23 March 2014.
 7. „Dr. Ann Kiessling Devotes Full Time to Bedford Stem Cell Research Foundation“. Bedford Stem Cell Research Foundation. Посетено на 23 March 2014.
 8. „About the director“. Bedford Stem Cell Research Foundation. Посетено на 8 November 2012.
 9. „Bedford Stem Cell Research Foundation – Official Website“. Архивирано од изворникот на 7 April 2007. Посетено на 2007-04-13.
 10. „Pregnancies & Births“. SPAR - Special Program of Assisted Reproduction. Bedford Research Clinical Laboratory. Посетено на 25 April 2020.
 11. „Pregnancies & Births“. SPAR - Special Program of Assisted Reproduction. Bedford Research Clinical Laboratory. Архивирано од изворникот на 16 November 2012. Посетено на 8 November 2012.
 12. „Part Five: The Fertility Race - HIV And Fertility By Stephen Smith – American Public Radio Works“. Посетено на 2007-04-13.
 13. „Pregnancies & Births“. Collaborating fertility centers. Bedford Research Clinical Laboratory. Архивирано од изворникот на 15 November 2012. Посетено на 8 November 2012.
 14. „Egg Donor Program History & Overview“. Bedford Stem Cell Research Foundation. Посетено на 8 November 2012.
 15. Kiessling, Ann A. (2004-01-01). „What is an embryo?“ (PDF). Connecticut Law Review. 36 (4): 1051–1092. ISSN 0010-6151. PMID 15868674. Архивирано од изворникот (PDF) на July 9, 2006.
 16. „What is an Embryo? Law Review“. Bedford Stem Cell Research Foundation. Посетено на 8 November 2012.
 17. „Jones and Bartlett Topics in Biology Series – Human Embryonic Stem Cells, Second Edition Text Book“. Архивирано од изворникот на 2006-10-22. Посетено на 2007-04-13.
 18. „Connecticut Stem Cell Research Program Committee“. Архивирано од изворникот на 5 June 2007. Посетено на 2007-06-05.
 19. „Harvard University's Embryonic Stem Cell Research Oversight Committee“. Архивирано од изворникот на 2 July 2007. Посетено на 2007-06-05.
 20. „The Stem Cell Program at Children's Hospital Boston“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2007-06-05.
 21. Gordon, Ken and Barret, Mike (2020, Mar 25). . The Bedford Citizen.
 22. Kiessling, Ann (2020, Apr 17). . The Cabinet Press.
 23. Floyd, Jesse (2020, Apr 24). . Bedford Minuteman Wicked Local.
 24. „The American Society for Reproductive Medicine (ASRM) 2007 Conference“.
 25. „2009 Jacob Heskel Gabbay Award“. Архивирано од изворникот на 13 November 2009. Посетено на 2009-11-09.
 26. „COTS 2010 Distinguished Alumni Award“. Архивирано од изворникот на 6 June 2011. Посетено на 2011-07-20.
 27. „2010 Alumni Achievement Award“. Посетено на 2011-04-23.
 28. „2014 Lifetime Achievement Award“. Архивирано од изворникот на 2014-03-24. Посетено на 2014-03-23.
 29. „Noted researcher to speak at OSU commencement in June“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2014-03-23.
 30. „OSU Commencement Address "Stay Involved with Government". Посетено на 2017-06-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]