Ен Бронте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ен (Ана) Бронте
Anne Brontë
Anne Brontë by Patrick Branwell Brontë restored.jpg
Роден/а 17 јануари 1820(1820-01-17)
Торнтон, Јоркшир, Англија
Починат/а 28 мај 1849(1849-05-28) (воз. 29 г.)
Скарборо, Jоркшир, Англија
Почивалиште гробиштата на Св.Марија
Псевдоним Актон Бел
Занимање гувернанта, романсиер, поет
Националност Англичанка
Период 1836[1] до 1849
Жанр Проза, Поезија
Книжевно движење Реализам
Значајни дела Станарката на замокот Вајлдфел
Роднини Шарлот Бронте, Емили Бронте

Потпис

Ен (Ана) Бронте (англиски изговор: /ˈbrɒnti/)[2][3] (Anne Brontë) (17 јануари 182028 мај 1849), е англиски романсиер и поетеса, наjмлада од трите сестри Бронте. Најдобро позната по роман Станарката на замокот Вајлдфел (1848).

Романи[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

Додатна библиографија[уреди | уреди извор]

 • Alexander, Christine & Smith, Margaret, The Oxford Companion to the Brontës, Oxford University Press, 2006, ISBN 0-19-861432-2
 • Barker, Juliet, The Brontës, St. Martin's Pr., ISBN 0-312-14555-1
 • Chitham, Edward, A Life of Anne Brontë, Oxford: Blackwell Publishers, 1991, ISBN 0-631-18944-0
 • Fraser, Rebeca, The Brontës: Charlotte Brontë and her family, Crown Publishers,1988, ISBN 0-517-56438-6
 • Gérin, Winifred, Anne Brontë, Allen Lane, 1976, ISBN 0-713-90977-3
 • Chadwick, Ellis, In the Footsteps of the Brontës
 • Miller, Lucasta, The Brontë Myth
 • Chitham, Edward, A Brontë Family Chronology
 • Allott, Miriam, The Brontës: The Critical Heritage, 1984
 • Eagleton, Terry, Myths of Power, 1975
 • Langland, Elizabeth, Anne Brontë: The Other One, 1989
 • Scott, P. J. M., Anne Brontë: A New Critical Assessment, 1983
 • Wise, T. J. and Symington, J. A. (eds.), The Brontës: Their Lives, Friendships and Correspondences, 1932

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за: